800
۰
مدیر اجرایی کانون فرهنگی زنان بلوچ سراوان مطرح کرد؛

مهم و حیاتی بودن حمایت از کارآفرینان/ تجمل گرایی و هزینه های سنگین ازدواج علت روی آوردن جوانان به قاچاق است

بهناز امرا گفت: زیاده خواهی و تجملگرایی در پوشاک و طلا برخی از زنان بومی که موجب روی آوری مرد ها به مرز می شود تا کسب درآمد بالاتری داشته باشند و به سمت قاچاق سوخت و کالا روی آورند.
مهم و حیاتی بودن حمایت از کارآفرینان/ تجمل گرایی و هزینه های سنگین ازدواج علت روی آوردن جوانان به قاچاق است
مدیر اجرایی کانون فرهنگی زنان بلوچ سراوان در گفت و گو با شستون بیان کرد:در گذشته شغل بیشتر افراد بومی  سراوان کشاورزی و نخل داری بوده که این کار کفاف زندگی ساده و بدور از تجملات بومیان را جواب گو بوده است.

وی با اشاره به اینکه آمار ثبت شده در سامانه رصد اشتغال کشور تاکنون نشان دهنده 283 شغل در سراوان است، افزود: حمایت از کارآفرینان امری بسیار مهم و حیاتی و نیازمند یک کار تیمی و حمایت مسئولان است و تحقق این مهم سبب ماندگاری کارآفرینان در شهرستان می شود که متاسفانه به دلیل عدم همکاری و هماهنگی مسئولین با کارآفرینان به تدریج باعث خروج کارآفرینان و سرمایه گذاران بومی از شهرستان شده است.

مدیر اجرایی کانون فرهنگی زنان بلوچ سراوان گفت: مرز فرصت بسیار مناسبی برای ایجاد اشتغال و مبادلات مرزی  است اما آنچه که اکنون مورد بحث است آسیب هایست که مرز برای اشتغال جوانان یعنی سرمایه انسانی شهرستان سراوان فراهم کرده است.

امرا ادامه داد:گازوئیل کشی نوجوانان و جوانان بدون گواهی نامه جهت رفع زیادی خواهی و تجمل گرایی اعضای خانواده، ترک تحصیل نوجوانان برای کسب درآمد و تهیه خرجی خانواده که به علت گرفتن هزینه های سنگین ازدواج برای دختران و پسران مد نظر گرفته شده، زیاده خواهی و تجملگرایی در پوشاک و طلا برخی از زنان بومی که موجب روی آوری مرد ها به مرز می شود تا کسب درآمد بالاتری داشته باشند و ازدواج زود هنگام در پسران بومی، این امر موجب می شود تا جوانان جهت تهیه البسه و مهریه از پیش تایین شده که قبل از عقد باید تهیه شود به کارهای غیر قانونی روی آورند از آسیب هایی است که در این منطقه رواج یافته است.

وی خاطر نشان کرد: فرهنگ تجملگرایی در بین خانواده های بومی سراوان حتی خانواده های روستائی به حدی جای خود را در بین خانوارها  گرفته است که کار قاچاق و گازوئیل کشی در مرز را یک آسیب و تهدید بزرگ مبدل کرده است.

مدیر اجرایی کانون فرهنگی زنان بلوچ سراوان اذعان کرد:  ایجاد فرصت های شغلی مناسب در مرز برای قشر جوان وفراهم کردن زمینه اشتغال برای جوانان کارآفرین و جویای کار می تواند در کاهش آسیب های به وجود آمده در این منطقه موثر باشد.

انتهای پیام/

 
يکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۳۸
کد مطلب: 22004
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *