800
۰
سفر به سرزمین ناشناخته ها؛

آبفشان نمکی و چشم اندازهای گمشده تاریخی ۱۰ هزار ساله در گُشت

مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سراوان گفت: شهر گُشت به عنوان پیشانی شهرستان سراوان بوده و با داشتن چشم اندازهای تاریخی یکی از مناطق گردشگری سراوان محسوب می‌شود.
آبفشان نمکی و چشم اندازهای گمشده تاریخی ۱۰ هزار ساله در گُشت
حمزه ندرت زهی در گفتگو با شستون بیان کرد: شهرتاریخی گُشت در فاصله ۶۰کیلومتری شهرستان سراوان واقع شده و
این شهر دارای آثارتاریخی ازجمله سنگ نگارها، قلعه، قبرستان تاریخی، تپه نمکی ودارای جاذبه گردشگری ازجمله چشمه اب گوگردی، نخلستان‌ها و باغات سرسبزی است.

وی افزود: شهر گُشت به عنوان پیشانی شهرستان سراوان بوده که همه ساله مهمانان و گردشگران زیادی از این شهر بازدید می‌کند.

رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سراوان ادامه داد: سنگ نگارهای موجود در این شهر به صورت تک نگاره و چند نگاره ومجموعه‌های بزرگی در قسمت کوهستانی این شهر در امتداد سنگ نگاره‌های دره نگاران وسردشت ناهوک واقع شده‌اند که قدمت آن به ۱۰ هزارسال بر می‌گردد.

ندرت زهی با بیان اینکه قلعه تاریخی یکی دیگر از آثار کهن این شهر به شمار می‌رود، گفت: همچنین قبرستان تاریخی ۲۵۰۰ساله گُشت متعلق به دوران اشکانی و ساسانی است و این اثر با دارا بودن یک میلیون متر مربع مساحت گنجینه‌ای از تاریخ کهن و تمدن دیرینه استان محسوب می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: تپه نمکی میرعمر یکی دیگر از آثار تاریخی و گردشگری است که در حاشیه غربی شهر گُشت قرار دارد، مملو از املاح معدنی است که از دل تپه جوشیده و بیرون تراوش می‌شود. مردم محلی احترام خاصری برای‌ای اثر قائل و معتقد هستند اگر پای دزد را در این آب فرو کنند، در آن فرو می‌ماند و برای رهایی از آن باید قربانی انجام شود

در گزارشی ایسنا که پنجم بهمن ماه سال ۹۱ از تپه‌های گوگردی و نمکی این منطقه در خروجی خبرگزاری خود قرار داده بود منتشر شده است که این پدیده طبیعی یک نوع آبفشان نمکی است که پس از خارج شدن از درون زمین و جدا شدن آب از املاح نمکی آن به مرور زمان تپه‌های نمکی تشکیل می‌شود.

انتهای خبر/
 
پنجشنبه ۳ فروردين ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۱۱
کد مطلب: 26288
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *