800
۰
"مدارس مروج سلامت" چه مدارسی هستند؟

فعالیت ۱۹ هزار مدرسه مروج سلامت در کشور + جزییات

کارشناس اداره سلامت جوانان و نوجوانان وزارت بهداشت، جزییات اجرای برنامه‌های سلامت دانش آموزان در مدارس مرج سلامت را توضیح داد.
مدرسه
مدرسه
به گزارش شستون، مجذوبه طاهری در گفت‌وگو با ایسنا، درباره جزییات برنامه مدارس مرج سلامت گفت: این برنامه برای انتقال مفاهیم سلامت بین دانش آموزان مدارس کشور طراحی شده است و ابتکار آن نیز مربوط به برنامه "سلامت برای همه" سازمان بهداشت جهانی بود. این برنامه نظامی برای ارتقای سلامت است که منجر به افزایش ظرفیت‌ها، توانمندسازی مردم و دانش آموزان برای سالم زندگی کردن و کار کردن می‌شود.
وی ادامه داد: دانش‌آموزان با اجرای این برنامه می‌آموزند در فعالیت‌های اجتماعی شرکت کنند و احساس همبستگی و تعلق اجتماعی داشته باشند. همچنین اعتماد به نفس آنها نیز افزایش پیدا می‌کند؛ در نتیجه نسلی مسئولیت‌پذیر و سالم از نظر جسمی و روحی خواهند شد.
کارشناس اداره سلامت جوانان و نوجوانان وزارت بهداشت با اشاره به جهانی بودن این برنامه تصریح کرد: مقدمات اجرای آزمایشی برنامه مدارس مروج سلامت در ایران از سال ۸۶ با همکاری آموزش و پرورش آغاز شد و به تدریج شتاب بیشتری پیدا کرد؛ به طوریکه در حال حاضر حدود ۱۹ هزار مدرسه مروج سلامت در سطح کشور داریم.
طاهری همچنین اضافه کرد: مدارس مروج سلامت، مدرسه را سلامت محور می‌کنند؛ یعنی مدیر، معلم و دانش آموزان در این حرکت ایفای نقش می‌کنند و مدارس نیز از نظر فیزیکی و روانی، محیطی امن پیدا می‌کنند. برنامه جامع آموزش سلامت در مدارس، ارائه خدمات بالینی مانند غربالگری‌ها و معاینات در پایه‌های مختلف، خدمات خاص به دانش آموزانی که نیاز به مراقبت ویژه دارند و خدمات غربالگری بیماری‌های غیرواگیر بخشی از این فعالیت‌هایی است که در مدارس مروج سلامت اجرا می‌شود.
کارشناس اداره سلامت جوانان و نوجوانان وزارت بهداشت، سلامت محیط و ایمنی، بهبود تغذیه در مدارس با ساماندهی پایگاه‌های تغذیه سالم و بوفه‌ها و تحرک فیزیکی و فعالیت بدنی را بخش دیگری از اجزای مدارس مروج سلامت اعلام کرد و گفت: در این برنامه ارتقای سلامت کارکنان مدارس نیز در نظر گرفته شده است تا بتوانند علاوه بر آموزش، در امر پرورش و ارتقای سلامت دانش آموزان مشارکت کنند. همچنین خدمات سلامت روان و مشاوره برای شناسایی دانش آموزان نیازمند به این خدمات، پیشگیری از رفتارهای پرخطر، ارتقای فرهنگ خود مراقبتی، بهداشت فردی و پرورش سفیران سلامت دانش آموزی نیز در برنامه مدارس مروج سلامت گنجانده شده است.
وی افزود: بر اساس این محورها، مدارسی که می‌خواهند تبدیل به مدرسه مروج سلامت شوند بعد از اجرای این موارد اعلام آمادگی می‌کنند، بعد از آن ممیزی‌های لازم انجام و به مدارس امتیاز داده می‌شود. مدرسه‌ای که علاوه بر یاد دادن مفاهیم سلامت، محیطی کاملا امن نیز ایجاد کرده باشند، لوح مدرسه مروج سلامت دریافت می‌کنند.
انتهای پیام
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۵
کد مطلب: 8908
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *