800
۰
بامداد امروز؛

پهپاد جاسوسی آمریکایی توسط نیروی هوافضای سپاه منهدم شد

ایران توسط پدافند نیروی هوافضای سپاه یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکایی را پس از تجاوز به فضای سرزمینی کشور منهدم کرد.
پهپاد جاسوسی آمریکایی توسط نیروی هوافضای سپاه منهدم شد
به گزارش شستون؛ روابط عمومی کل سپاه از سرنگونی یک فروند پهپاد جاسوسی  امریکایی در ساعات اولیه بامداد امروز، پس از تجاوز به فضای سرزمینی جمهوری اسلامی ایران مقابل منطقه کوه مبارک استان هرمزگان توسط آتش پدافند نیروی هوا فضای سپاه خبر داد.
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی بیانیه ای اعلام کرد: نخستین ساعات بامداد امروز(پنجشنبه 30 خرداد) یک فروند پهپاد جاسوسی "گلوبال هاوک "آمریکا بعد از تجاوز به حریم سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه روبروی کوه مبارک استان هرمزگان، هدف آتش پدافند نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد.
پیش از این نیز ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا از هدف قرار گرفتن یک پهپاد آمریکایی از سوی ایران در آب‌های دریای عمان سخن گفته بود.
 
پهپاد آمریکایی گلوبال هاواک (عکس از آرشیو)
این بیانیه در حالی منتشر می‌شود که تنش‌های میان جمهوری اسلامی و آمریکا در پی حمله به دو کشتی نفتکش در آب‌های دریای عمان تشدید شده است؛ آمریکا ایران را مسئول این حمله‌ها می‌داند و جمهوری اسلامی نیز به نوبه  خود این اتهامات را رد کرده است.
پهپادی که سپاه پاسداران مدعی سرنگون کردن آن در استان هرمزگان است، از نوع RQ-4 گلوبال هاواک بوده است؛ استان هرمزگان نیز در شمال تنگه هرمز قرار دارد.
ارتش آمریکا تا کنون از تأیید این خبر خودداری کرده است؛ بیل اوربان، سخنگوی مرکز فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا بامداد پنجشنبه ۳۰ خرداد (۲۰ ژوئن) به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفت که "پهپادی آمریکایی بر فراز خاک ایران نبوده است".
یکشنبه گذشته (۲۶ خرداد / ۱۶ ژوئن) ستاد فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده با انتشار بیانیه‌ای گزارش رسانه‌ها در باره تلاش ایران برای انهدام یک پهپاد تجسس آمریکایی در آب‌های دریای عمان را تایید کرده و از ناموفق بودن این اقدام سخن گفته بود.
Karte Tanker angeschossen Golf von Oman EN
پهپادهای آمریکایی در آب‌های خلیج فارس و دریای عمان هفته‌های اخیر مورد حمله قرار گرفتند؛ ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا(سنتکام) روز یکشنبه ۲۶ خرداد (۱۶ ژوئن) با انتشار بیانیه‌ای گزارش رسانه‌ها در باره این موضوع را مورد تأیید قرار داد.
طبق آن بیانیه در روز ۱۳ ژوئن (۲۳ خرداد) که به دو نفتکش در دریای عمان حمله شده بود، یک موشک زمین به هوای ایران از نوع "اس ای ۷" یک پهپاد آمریکایی "ام کیو ۹" را هدف گرفت تا مانع از "مشاهده حمله سپاه پاسداران به نفتکش کوکرکا کوریجس شود".
در این بیانیه با اشاره با ناموفق بودن این اقدام آمده بود که پهپاد آمریکایی ساعت ۶ و ۲۰ دقیقه بامداد به وقت محلی دقایقی پیش از آنکه مورد هدف قرار گیرد، به نفتکش آتیر رسید و شاهد آتش‌سوزی این نفتکش بود.
ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا با اشاره به ناکامی پرتاب موشک ایرانی متذکر شد که این موشک در نزدیک‌ترین نقطه عبور حدود یک کیلومتر با پهپاد آمریکایی "ام کیو ۹" فاصله داشته است.
واشنگتن جمهوری اسلامی را به دست داشتن در حملات ۱۳ ژوئن به دو نفتکش در دریای عمان متهم می‌کند. ایران نیز هر گونه مشارکت در این حملات را رد کرده و این حوادث را "مشکوک" خوانده است.
انتهای پیام/
پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۶
کد مطلب: 14519
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *