800
۰
تحلیلگر مسائل سیاسی:

معامله قرن نقشه ای برای نجات ترامپ و نتانیاهو از مشکلات سیاسی/ این طرح قطعا به ضرر فلسطین و مسلمانان جهان است

یک کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: طرح موضوع معامله قرن در زمان کنونی تنها برای نجات ترامپ و نتانیاهو از مشکلات سیاسی است که گرفتار آن شده اند.
معامله قرن نقشه ای برای نجات ترامپ و نتانیاهو از مشکلات سیاسی/ این طرح قطعا به ضرر فلسطین و مسلمانان جهان است
به گزارش شستون؛ پیرمحمد ملازهی، کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، با اشاره به اینکه معامله قرن دارای اما و اگرهای فراوانی است، گفت: این طرح از ابتدا برای سوء استفاده تبلیغاتی ترامپ برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مطرح شد اما اینکه در شرایط کنونی میبینیم ترامپ بحث معامله قرن را پیش کشیده و از آن رونمایی می کند تنها به دلیل بهره برداری چند جانبه از این طرح است.

وی افزود: اگر اخبار آمریکا را پیگیری کنیم میبینیم که اثرات این طرح از هم اکنون در آمریکا هویدا شده به گونه ای که سنا دیگر جان بلتون را به عنوان شاهد احضار نکرده و گمانه زنی ها نشان می دهد در آینده نزدیک ترامپ از اتهامات وارده تبرئه خواهد شد که این اولین پیروزی برای رئیس جمهور آمریکا در رابطه با معامله قرن خواهد بود.

این کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی با تاکید بر اینکه ترامپ با معامله قرن از مشکلات فرار کرد، بیان کرد: نجات از استیضاح و مشکلات داخلی، فرار از افکار عمومی و نگرانی های موجود در آمریکا و همچنین بهره برداری انتخاباتی گوشه ای از مسائلی است که ترامپ با مطرح کردن معامله قرن سعی در به دست آوردن آنها را دارد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر  نتانیاهو با طرح این موضوع از مشکلی بزرگ نجات یافتند، نتانیاهو و همسرش باید در دادگاه حاضر شده و پاسخگو باشند با اتهامات فساد و سوء استفاده مالی که در قوانین اسرائیل مسئله بسیار مهمی است و اگر دادگاه رای به گناهکار بودن نتانیاهو بدهد به طور کلی نخست وزیری وی زیر سوال رفته و  این رژیم با مشکلی جدی روبه رو خواهد شد.

ملازهی اذعان کرد: اینقدر شرایط در این طرح به نفع اسرائیل است که خود به خود جریان راست افراطی را در کنار نتانیاهو  قرار خواهد داد و موجب نجات وی از اتهامات وارده و نجات جناح راست اسرائیل نیز خواهد شد یعنی تاکنون تنها با طرح این موضوع آمریکا و اسرائیل از مشکلات بزرگی نجات پیدا کرده اند که این موضوع نشان دهنده سیاست های پنهان پشت طرح معامله قرن است.
 
فلسطینیان و مسلمانان بازنده اصلی معامله قرن هستند
این کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی با تاکید بر اینکه معامله قرن بسیار خطرناک است، گفت: اگر بخواهیم از زاویه گسترده تر و صلح اعراب و اسرائیل در مسئله فلسطین به معامله قرن بنگریم این طرح بسیار خطرناک بوده و تقریبا می توان گفت با اجرای آن مسئله کشوری به نام فلسطین کاملا منتفی خواهد شد.

وی افزود: در این طرح مناطق فلسطینی به صورت جزیره جزیره پیش بینی شده که در میان نیروهای اسرائیلی قرار گرفته اند و با این طرح فلسطین کشوری خواهد بود که نه ارتش داشته و نه سرزمینی یکپارچه و حاکمیت ملی خواهد داشت و این به معنای نابودی فلسطین خواهد بود.

ملازهی با بیان این مطلب که امکان عملیاتی کردن معامله قرن صفر است، اذعان کرد: در معامله قرن فلسطینی ها 100درصد بازنده و اسرائیل 100درصد پیروز خواهد بود و به همین دلیل نیز هیچ شخص و نیرویی در فلسطین جرات نخواهد داشت پای این معامله را امضا کند.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: برندگان این معامله جناح راست آمریکا و اسرائیل بوده و بازندگان اصلی نیز فلسطینیان و مسلمانان هستند که با تصویب و امضای این طرح به آرزوی نیل تا فرات اسرائیلی ها جامعه عمل خواهند پوشاند.
 
کشورهای عربی همواره به فلسطین پشت می کنند
وی ادامه داد: هر چند فلسطینی ها هم در داخل و هم در جهان با مشکلات زیادی روبه رو هستند از یک طرف دولت خودگردان، حماس و جهاد اسلامی هستند که تاکنون اختلاف نظر های بسیاری داشته و از سوی دیگر کشورهای عربی با فلسطین رو راست نبوده و طرف آنان را نخواهند گرفت، مصر و عربستان سعودی موضع بی طرف گرفته و تنها اردن، تونس نگاهی جانب دارانه ای داشته اند.

 این کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به اینکه معامله قرن شاید موجب اتحاد در فلسطین شود، خاطرنشان کرد: ممکن است این طرح و فشارهای ناشی از کشورهای خارجی و اسرائیل برای پذیرش آن موجب وحدت میان گروه های مختلف فلسطینی شود چراکه هر دو طرف خطر را احساس کرده اند.

وی تصریح کرد: به طور کلی سه دسته موضع در باره معامله قرن در کشورهای اسلامی گرفته شده است، برخی کاملا موافق این طرح هستند اما جرات بیان آن را نداشته و پشت پرده با آمریکا و اسرائیل همکاری میکنند، برخی قاطعانه مخالف بوده اما به دلیل ملاحظات سیاسی خود مخالفتشان را در شکلی ملایم اعلام کرده و مخالفین معترض که به طور کلی جز ایران در هیچ کشوری این دسته از افراد در میان مسئولان دیده نشده و تنها مردم مسلمان هستند که مخالفت آشکارشان را اعلام می کنند.
 
معامله قرن همچون طرح های قبلی به زباله دان تاریخ خواهد رفت
وی با تاکید بر اینکه معامله قرن شدنی نیست، گفت: این طرح نیز همچون طرح های قبلی تنها چند وقتی سروصدا داشته و پس از اینکه بهره برداری های سیاسی از آنها شد به فراموشی سپرده خواهد شد، به طور کلی اسرائیلی ها زیر بار اینکه کشور مستقل فلسطینی به وجود بیایید نخواهند رفت و تنها می خواهند به همین صورت تمامی فلسطین را در اختیار داشته و حتی در کل خاورمیانه و جهان اسلام دست برتر را داشته و به نقشه بزرگ نیل تا فرات خود برسند.

ملازهی ادامه داد: اگر به هر نوعی آمریکا و اسرائیل بتوانند این طرح را تا حدودی عملیاتی کنند واقعاً به دنبال زیاده خواهی های ایدئولوژیک صهیونیستی خود رفته و خواهان دست یابی به سرزمین های بیشتری شوند به گونه ای که در تفکرات خود اعتقاد دارند هر کجایی که حضرت ابراهیم و یعقوب قدم گذاشته بخشی از سرزمین آنهاست یعنی همان تفکر دست یابی به نیل تا فرات که همواره به دنبال آن بوده اند.

این کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به اینکه زیاده طلبی های صهیونیست ها بسیار است، تصریح کرد: زیاده خواهی اسرائیلی ها زیاد بوده و همه چیز را بر اساس تورات توجیح می کنند مگر اینکه شرایط جهانی تغییر کند و اسرائیلی ها دست از تعصبات کور خود بردارند تا شرایط در منطقه و فلسطین تغییر کند و گرنه آنها همواره به دنبال دست یابی به تفکرات غلط خود هستند.
 
انتهای پیام/
 
شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۳
کد مطلب: 17033
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *