800
۰
سرپرست مدیریت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل سیستان و بلوچستان:

افزایش مسئولیت پذیری اجتماعی در سایه گستردگی منزلت گروهی افراد/ مهم ترین عامل پیشگیری از خشونت؛ تشکیل گروه میانجی گری است

غلامرضا باغ شیرین گفت: پر واضح است که مهم ترین کنشگران در راستای آلام ناشی صدمات مبتنی بر امنیت، خود افراد هستند و هرچه سرمایه اجتماعی و منزلت گروهی افراد، گسترده تر و وسیع تر باشد به همان نبست مسئولیت پذیری اجتماعی آنها بیشتر خواهد بود.
افزایش مسئولیت پذیری اجتماعی در سایه گستردگی منزلت گروهی افراد/ مهم ترین عامل پیشگیری از خشونت؛ تشکیل گروه میانجی گری است
به گزارش شستون، جلسه امضای میثاق نامه پیشگیری از خشونت، اشاعه بخشایشگری و توسعه داوری با حضور سرپرست مدیریت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان، فرماندار، سراوان طوایف، علما، ریش سفیدان و معتمدین در فرمانداری سراوان برگزار شد که این میثاق نامه برای اولین بار در سیستان و بلوچستان تدوین شده است.
 
غلامرضا باغ شیرین سرپرست مدیریت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه همه ما به واسطه نقش آفرینی که داریم مسئول هستیم، بیان کرد: داده های مرکز مطالعات جرم شناسی در قوه قضاییه وحوزه سازمان امور اجتماعی کشور در وزارت کشور دائم در حال رصد جرائم، پرونده ها، اتهامات و مصادیق مجرمانه واصله به مراجع قضایی و انتظام هستند.
 
وی افزود: طیف گسترده ای از آسیب ها و جرائم هستند که نقش عمده آن کنشگران این آسیب ها هستند و متاسفانه طیف وسیع تری هم آماج جرایم می شوند که علاوه بر صدمات جبران ناپذیری که بر ساختار شخصیت اجتماعی به معنای کلان دارد، به نوعی در امنیت روانی به عنوان مهم ترین محصول جامعه مدنی تأثیر مخرب خود را بر جای خواهد گذاشت.
 
سرپرست مدیریت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گل استان سیستان و بلوچستان ادامه داد: پر واضح است که مهم ترین کنشگران در راستای آلام ناشی صدمات مبتنی بر امنیت، خود افراد هستند و هرچه سرمایه اجتماعی و منزلت گروهی افراد، گسترده تر و وسیع تر باشد به همان نبست مسئولیت پذیری اجتماعی آنها بیشتر خواهد بود.

باغ شیرین اضافه کرد: واقعیت امر این است که در شهرستان سراوان به واسطه مسائلی که در حوزه خشونت بود به عنوان شهرستان پایلوت انتخاب شده  که این رویکرد صرفا به واسطه جرائم نبوده است.
 
وی گفت: از دیدگاه کارشناسان و اعضای مرتبط با مسئولیت های اجتماعی سراوان در تهران انتخاب شد و اعتبارات بسیار خوبی نیز  به میزان 500 میلیارد ریال در کل استان تخصیص یافته است.
 
سرپرست مدیریت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: تصور اغلب از خشونت و به نوع مرسوم ضرب و جرع است اما واقعیت این است که خشونت طیف وسیعی از جمله خشونت کلامی، خشونت خانگی، خشونت های مدرن، خشونت های گروهی و خشنوت هایی که مصداق مالی دارد را شامل می شود
 
باغ شیرین تصریح کرد: به طور کلی می توان گفت قریب به 40 درصد از پرونده های واصله محاکم قضایی جرائم خشونت  محور است، پرواضح است که باتوجه به ضریب وزنی، اقداماتی لازم است در این حوزه انجام شود که به واسطه این اقدامات یک سبد جرائم و آسیب های اجتماعی و مداخله ها از سوی تهران انتخاب شد که همه دستگاه ها ذیل شورای اداری به صورت کاملا اختیاری هفت سبد به عنوان اولویت و دو مورد به عنوان مداخله و در مجموع 9 اقدام انتخاب شد.
 
وی اذعان کرد: تشکیل گروه میانجی گری به عنوان مهم ترین عامل در پیشگیری از خشنوت است، با استفاده از خرد جمعی یک میثاق نامه تهیه و تنظیم شده است که  در این جلسه به امضای بزرگان، معتمدین و سران طوایف خواهد رسید.
 
در پایان این جلسه میثاق نامه پیشگیری از خشونت توسط سران طوایف، ریش سفیدان و معتمدین حاضر در جلسه امضا شد.

انتهای پیام/
 
 
 
 
 
سه شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۸
کد مطلب: 20235
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *