800
۰
در ادامه شکوه مهرستانی ها مطرح شد؛

ماجرای قطع سهمیه آرد عشایر مهرستان و تحویل آن به خبازی

عشایر روستای "مانش" و "بختی" از قطع شدن سهمیه آرد و تحویل آن به نانوایی ابراز گلایه کردند.
ماجرای قطع سهمیه آرد عشایر مهرستان و تحویل آن به خبازی
به گزارش شستون؛ اهالی منطقه عشایری مانش و بخته ای مهرستان با تماس با این پایگاه خبری از عدم توزیع آرد میان عشایر گلایه کردند و خواستار پیگیری رسانه ای این موضوع جهت رفع آن شدند.

باز هم سپاه ناجی مردم گرفتار شد

ملک محمد محمودی پور یکی از معتمدین روستای بخته ای مهرستان گفت: سهمیه آرد عشایر اخیرا قطع و تحویل نانوایی داده شده اما اهالی این منطقه سرمایه ندارند و فقط از طریق یارانه امرار معاش می کنند پس توان پرداخت هزینه نان را به صورت روزانه ندارند.

وی افزود: مجبور هستیم آرد را به صورت آزاد خریداری کنیم، نانوا دار نیز هر کیسه آرد را با قیمت 120 تا 130 هزارتومان به فروش می رساند که بسیار بالا است.

این معتمد روستای بخته ای گفت: در حال حاضر 47 خانوار از روستای بخته ای و 75 خانوار از روستای مانش خواستار دریافت سهمیه آرد خود هستند.

محمودی پور خاطر نشان کرد: از سپاه پاسداران قدر دانی می کنیم به دلیل اینکه چندین مرحله نان توزیع کرده تا گوشه ای از مشکلات عشایر این منطقه مرتفع شود اما از بخشداری، فرمانداری و سازمان امور عشایر گلایه مند هستیم.

دریافت آرد مطالبه به حق عشایر است

کمال حسین زایی دهیار روستای مانش در گفتگو با خبرنگار ما بیان کرد:در گذشته شورا بدون مشورت با مردم، بزرگان، ریش‌سفیدان و روحانیون روستا اقدام به امضای نامه برای قطع سهمیه آرد عشایر و تحویل آن به نانوایی کرده است.

وی افزود: شورا نماینده مردم است و باید با مردم مشورت کند، عشایر از وضعیت مالی خوبی برخوردار نیستند و از آنجایی که تعداد فرزندان آنها زیاد است توان پرداخت هزینه نان را به صورت روزانه ندارند.

این مقام مسئول ادامه داد: در گذشته عشایر هم سهمیه آرد را دریافت می کردند و هم از نانوایی نان اما اخیرا با توجه به کمبود آرد دیگر به عشایر با توجه به احداث نانوایی سهمیه آرد عشایر قطع شده که به بخشداری، فرمانداری و سازمان امور عشایر جهت رفع این مشکل مراجعه کردند اما نتیحه ای حاصل نشد.

وی خاطر نشان کرد: عشایر می گویند با توجه به اینکه مبلغی را به عنوان سهمیه به شرکت پرداخت می کنند باید سهمیه آرد خود را دریافت کند  و این مطالبه به حق آنهاست.

آرد خوراک دام عشایر می شود!

عبدالزهی رئیس شورای اسلامی روستای مانش در گفتگو با خبرنگار ما بیان کرد: احداث و راه اندازی نانوایی مورد موافقت شورای اسلامی روستای بخته ای و مانش قرار گرفته اما اکنون اهالی روستا خواستار دریافت سهمیه آرد هستند.

وی افزود: طبق بررسی های صورت گرفته مشخص شد عشایر آرد را با کاه مخلوط و خوراک دام ها می کنند.

این مقام مسئول ادامه داد: در گذشته هم سهمیه آرد عشایر تامین می شد و هم سهمیه آرد نانوایی اما اخیرا با توجه به کمبود آرد در این منطقه تصمیم بر آن شد تا فقط سهمیه آرد به نانوایی تحویا داده شود و عشایر نان را از نانوایی تهیه کنند.

عبدالزهی گفت: در حال حاضر لیستی تهیه شده از افرادی که خواستار دریافت سهمیه آرد خود هستند که با مهر و امضا تحویل فرمانداری شود سپس شرکت هر 60 روز یکبار آرد را به عشایر تحول می دهد.

موافقت کمیسیون آرد و نان با تحویل آرد به نانوایی

محمد حسن رضوانی رئیس اداره صمت مهرستان نیز بیان کرد: هنگامی که در منطقه عشایر نانوایی راه اندازی می‌شود در ایندا دهیار و شورا و سپس بخشداری آن را تایید و پس از آن در جلسه کمیسیون آرد و نان شهرستان مطرح و مورذ موافقت قرار می گیرد که سهمیه آرد عشایر کسر و تحویل نانوایی شود که توافق در چند سال قبل صورت گرفته است.

وی افزود:طبق بررسی های صورت گرفته در حال حاضر در روستا تنور وجود ندارد و گفته می شود عشایر آرد را خوراک دام می کنند اما هنگامی که سهمیه تبدیل به صنعتی می شود آرد به عشایر تعلق نمی گیرد.

این مقام مسئول ادامه داد: در هر ماه 250 کیسه آرد تحویل نانوا داده می شود و موظف روزانه هشت کسیه آرد را پخت و تحویل مردم دهد.

رضوانی خاطر نشان کرد: وزن چانه 950 گرم و قیمت هر قرض نان 2 هزار تومان است.

وی اذعان کرد: باتوجه به اینکه اخیرا شرکت تامین کننده آرد، با تاخیر آرد را به شهرستان ارسال می کند این اجازه به نانوادارها داده شده تا برای جلوگیری از تعطیلی خبازی آرد مورد نیاز خود را از دیگر نانوایی ها تهیه کنند که این جابه جایی های آرد در سطح شهر رخ داده و افراد گمان می کنند آرد در بازار آزاد به فروش می رسد در صورتیکه چنین نیست.

انتهای پیام/
 
يکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۱۰
کد مطلب: 24214
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *