800
۰
وقتی احساسات مردم عاملی برای سوء استفاده می شود؛

کلاهبرداری افراد سود جو با ترفند کمک مالی به سیل زدگان/ پلیس فتا: مردم هوشیار ‏باشند ‏

مجرمان سایبری این‌بار به بهانه کمک به سیلزدگان به دنبال سوء استفاده از کاربران فضای مجازی بوده و با ارسال شماره حساب های جعلی از احساسات مردم به نفع خود بهره برداری می کنند.
کلاهبرداری افراد سود جو با ترفند کمک مالی به سیل زدگان/ پلیس فتا: مردم هوشیار ‏باشند ‏
به گزارش شستون؛ به نقل از عصرهامون، انسانیت، نوعدوستی و کمک به همدیگر در بین ایرانیان زبانزد است؛ کمک به همنوعان در تمامی بحران ها اعم از سیل، زلزله و بیماری حتی مشکلات معیشتی و اقتصادی فرق ندارد و مردم ایران ثابت کرده اند که همیشه پای کار هستند.

اما در شرایط بحرانی و آن زمان که همگان برای کاهش آلام آسیب دیدگان در میدان عمل با روحیه جهادی و خستگی ناپذیر وارد شده و هرکس هرآنچه از دستش برمی آید انجام می دهد، افرادی هستند که از اعتماد مردم سوء استفاده می کنند.

ماجرای سیل جنوب سیستان وبلوچستان تنها نمونه کوچکی است که افراد سودجو با ارسال شماره حساب های شخصی خود از مردم خواهان واریز وجه نقد هستند و تاکنون نیز مبالغ هنگفتی از وجوهات مردمی برایشان واریز شده است.

در شرایطی که برای کمک رسانی به مناطق سیل زده حساب هایی از سوی سازمان هلال احمر برای کمک رسانی به افراد نیازمند باز است، باز هم افرادی هستند که با معرفی حساب‌های شخصی خود در تلاش هستند که در این فاجعه از آب گل آلود سیل، ماهی بگیرند.

نکته قابل توجه این است که سازمان‌ها و نهاد‌های معتبر بار‌ها به مردم هشدار دادند که از کمک رسانی به شماره حساب‌های شخصی خودداری کنند، اما باز هم گویا کسانی هستند که با قرار گرفتن در شرایط روحی به شماره حساب‌های شخصی پول واریز می‌کنند.

سوء استفاده کلاهبرداران از احساسات مردم  
 
علیرضا میربهاءالدین، مدیر عامل سازمان جمعیت هلال احمر سیستان وبلوچستان در گفت وگو با خبرنگار ما در این باره با بیان اینکه مردم نباید فریب سودجویان را بخورند، گفت: شماره حسابی از سوی سازمان مرکزی جمعیت هلال احمر در مواقع بحرانی به استان ها اعلام می شود تا مردم برای کمک به همنوعان خود اقدام به واریز وجه کنند، پس از آن اقلام مورد نیاز خریداری و به استان های مورد هدف ارسال خواهد شد.

وی افزود: افرادی سودجو هستند که به بهانه های مختلف از احساسات مردم استفاده به نفع خود استفاده می کنند، در این زمینه مردم باید به حساب هایی که از سوی مراجع قانونی اعلام می شود اقدام به کمک به همنوعان خود کنند.

به گفته این مسئول، در همین راستا به دنبال بارش باران های سیل آسا در برخی نقاط کشور، طی پویش "همدلی و مهربانی" برای کمک به مردم در استان های فارس، سیستان وبلوچستان، کرمان، هرمزگان و خراسان جنوبی مردم می توانند وجوهات نقدی خود را به شماره حساب 1500000149 و شماره کارت 6104337353017682  جمعیت هلال احمر واریز کنند.
 
هشدار پلیس فتا به مردم، فریب کلاهبردارانِ فضای مجازی را نخورید
 
حسن کیخا، رئیس پلیس فتا در سیستان و بلوچستان نیز در گفت وگو با خبرنگار ما در خصوص سوءاستفاده کلاهبرداران در فضای مجازی در پوشش کمک های مالی به سیل زدگان یا کمک های مومنانه هشدار داد و بیان کرد: افراد سودجو در پوشش کمک های مالی به سیل زدگان با ایجاد صفحات جعلی در شبکه های اجتماعی با عناوین فریبنده و وابسته به موسسه های خیریه و قراردادن شماره حساب و نشانی جعلی سعی در جلب اعتماد و کلاهبرداری از مردم را دارند.

وی گفت: هموطنان برای هرگونه واریز کمک های مالی خود به سیل زدگان فقط از طریق ارگان های ذی صلاح اقدام کرده و از پرداخت های اینترنتی در این گونه صفحه ها خودداری کنند.
 
این مقام مسئول با تاکید بر این مطلب که مردم باید هشدارهای فتا را در این رابطه جدی گرفته و دقت کنند، افزود: شهروندان در صورت مواجهه با هرگونه موارد مشکوک می توانند آن را از طریق مرکز فوریت های سایبری پلیس فتا    با شماره تماس09630880 در میان گذاشته و  خدمات مشاروه را به صورت شبانه روزی از همکاران ما دریافت کنند.

با این تفاسیر با توجه به هشدار‌های داده شده باز هم از مردم کشور تقاضا می شود کمک‌های نقدی و غیر نقدی خود را تنها به مراجع و نهاد‌های تأیید شده پرداخت کنند و از هر گونه کمک رسانی به افراد شخصی بپرهیزند.
 
انتهای پیام/
چهارشنبه ۲۲ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۵۰
کد مطلب: 24530
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *