800
۰
با همت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء سپاه پاسداران؛

اولین فاز از طرح توسعه بندری تجاری بین المللی شهید بهشتی چابهار به بهره برداری رسید

با همت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء سپاه پاسداران صبح امروز فاز اول اسکله شهید بهشتی چابهار باحضور رئیس جمهور کشور و 60 مهمان خارجی از 17 کشور افتتاح شد.
اولین فاز از طرح توسعه بندری تجاری بین المللی شهید بهشتی چابهار به بهره برداری رسید
به گزارش شستون، به نقل از عصرهامون، در حالی صبح امروز اولین فاز از طرح توسعه بندری تجاری بین المللی شهید بهشتی چابهار به بهره برداری رسید که مهندسان سپاه پاسداران و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء سپاه وارد میدان عمل شدند.

داستان بندر ساخت داخل
دوازده سال پیش ساخت فاز یک بندرشهید بهشتی چابهار به مناقصه بین‌المللی گذاشته شد بهترین مبلغ پیشنهادی سرمایه گذاران خارجی ۶۰۰ میلیون دلار برای ساخت این بندر بود. همه داشتند خود را برای این مبلغ آماده می کردند که مهندسان سپاه پاسداران وارد میدان شدند ، برآورد کردند و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء سپاه با ۳۴۱میلیون دلار یعنی حدود نصف مبلغ خارجی ، برنده این مناقصه شد. دولت با کمک مبلغ صرفه جویی شده ، بهترین تجهیزات تخلیه و بارگیری را تا سقف یک میلیارد دلار خریداری کرد.
با لایروبی ۱۶میلیون مترمکعبی، قرارگاه خاتم سپاه پاسداران عملا شبه جزیره ای به مساحت ۲۰۳ هکتار به خاک ایران اضافه کرد .مهندسان مشاور خارجی با موضوع تحریم ها از مشورت دادن هم ،پا پس کشیدند و این باعث شد مهندسان داخلی به فکر ساخت بندری مقاومتر باشند.
تصمیم براین شدکه بجای فولاد که دربرابر رطوبت جنوب ایران مثل چیپس دچارخوردگی می شود از بلوک های بتن سخت استفاده شود برای اینکار برکارخانه سیمان خاش که در خود بلوچستان بود، تکیه شد.
شیفت های کاری، سه شیفتی بسته شد تاحالا مقاوم ترین و حساس ترین بندر ایران قبل تنگه هرمز ساخته شود وظرفیت تخلیه وبارگیری ایران درچابهار به سه نیم برابر یعنی ۸ونیم میلیون تن برسد . البته این تازه مرحله اول ازمراحل پنجگانه طرح توسعه بندرشهید بهشتی است.
 
افتتاح فاز اول اسکله شهید بهشتی چابهار باحضور 60 مهمان خارجی از 17 کشور
حسن روحانی رئیس جمهور کشور افتتاح اولین فاز از بندر مهم و بین المللی چابهار را بسیار مبارک و تاریخی دانست و اظهار کرد: این بندر در واقع موقعیت و جایگاهی دارد که می تواند کریدور جنوب و شمال را در مسیر کوتاهی قرار دهد و این کریدور را به اقیانوس متصل کند زیرا کریدورهای دیگر ما در واقع جنوب به شمال را به هم متصل می کند که درخلیخ فارس است اما این کریدور در اقیانوس است.
وی  بیان کرد: این کریدور در اقیانوس اهمیت بسیار زیادی هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ سیاسی دارد؛ اقتادی بدین جهت که کالا در زمان کوتاه تر و با قیمت مناسب تر در اختیار کشورهای همسایه قرار می گیرد کشورهای شرقی مثل افغانستان و کشورهای شمالی مثل آسیای میانه را به جنوب و اقیانوس متصل می کند از لحاظ سیاسی نیز روابط ما با کشورهای شرقی و شمالی و اروپایی را در آینده نزدیک می کند و این می تواند برای ما بسیار حائز اهمیت باشد و در مجموع برای خود استان سیستان وبلوچستان هم حائز اهمیت باشد.
رئیس جمهور در تکمیل مطلب فوق بیان کرد: بعد از اینکه راه آهن این بندر را به راه آهن سراسری متصل می کند می تواند موقعیت ممتازتری در این طراحی علاوه بر اینکه 5 پست اسکله امروز افتتاح می شود و در واقع بیش از 200 هکتار زمین هم استحصال می شود پس کرانه و انبارهایی هم که دارد آماده می شود هم می تواند اشتغالزا برای مردم ایران و این استان باشد و هم ارتباط ما را با دنیا نزدیک تر کند.
روحانی در پایان گفت: این کریدور برای منطقه، جهان و ایران مهم است و امیدواریم هرچه سریعتر فازهای دیگر را ادامه دهیم و افتتاح کنیم تا به ظرفیت نهایی این بندر که حدود 80 میلیون تن است برسیم.
انتهای پیام/
 
يکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۲
کد مطلب: 9555
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *