800
۶
مولد بیماری‌های ژنتیکی؛

چرا انجام آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج ضرورت دارد؟/وجود7 هزار معلول دستاورد بی توجهی به آزمایشات قبل ازدواج

در حالی شهرستان سراوان دارای هفت هزار معلول است که بخش عمده آن را معلولین شنوایی در بر می گیرد.
چرا انجام آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج ضرورت دارد؟/وجود7 هزار معلول دستاورد بی توجهی به آزمایشات قبل ازدواج
به گزارش شستون؛ فرزند آوری در حالی یکی از مهمترین بخش های زندگی زناشویی به شمار می رود که گاها در ازدواج های غیر فامیلی ریسک ابتلا به بیماری ژنتیکی در زوجین حدود 2 الی 3 درصد و در ازدواج های فامیلی دو برابر بیشتر می شود، بنابراین آگاهی از ریسک تولد نوزاد مبتلا به بیماری بسیار مهم است.

علاوه بر موارد فوق، فرزند آوری با بیماری های ژنتیکی همیشه یکی از مهمترین علل اختلافات یک خانواده و حتی طلاق است؛ مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج شرایطی را فراهم می کند تا زوجین با دید بازتری اقدام به ازدواج کنند چرا که تولد نوزاد با بیماری ژنتیکی جبران ناپذیر است و شرایط بسیار سخت عاطفی به خانواده تحمیل می کند.
 
مشاوره ژنتیک در واقع نوعی تعامل دو طرفه برای رفع نگرانی ها مربوط به فرزند آوری و انتقال بیماری به نسل بعدی می باشد و به تشخیص زود هنگام بیماری ها کمک بسیاری می کند، مهمتر از همه آن که با روش های جدید از تولد نوزادان مبتلا به اختلال  جلوگیری به عمل آورد.

سعید تجلیلی، فرماندار شهرستان سراوان در گفت وگو با خبرنگار ما بیان کرد: این شهرستان دارای هفت هزار معلول است که بخش عمده آن را معلولین شنوایی در بر گرفته است.

وی افزود: لازمه پیشگیری از این اختلال رعایت مسائل ژنتیکی و آگاهی خانواده ها نسبت به مشاوره های ژنتیکی قبل ازواج است که باید مورد توجه همگان باشد.

پیش از این عباسعلی اویسی، مدیرکل بهزیستی سیستان و بلوچستان هم با بیان اینکه بیش‌از ۷۰ هزار معلول در استان شناسایی شده که متاسفانه از لحاظ آماری در رده بالایی از میانگین کشور قرار داریم ، گفت: می‌طلبد توجه بیشتری به مساله پیشگیری و جلوگیری از معلول‌زایی در منطقه انجام شود.

به گفته وی؛ تمامی ظرفیت‌های توانبخشی و جامعه متخصص سازمان بهزیستی سیستان و بلوچستان اعم از کارکنان دولتی و بخش‌های غیر دولتی با تمام توان خود در خدمت توانیابان است.

این مقام مسئول ادامه داد: یکی از طرح های سازمان بهزیستی که به شکل ویژه در سیستان و بلوچستان در حال اجراست، غربالگری شنوایی و بینایی نوزادان و کودکان می باشد، که در این استان سالانه بیش‌از ۲۷۰ هزار کودک در طرح غربال بینایی شرکت می‌کنند و موارد مشکوک برای درمان به مراکز درمانی معرفی می‌شوند.

اویسی تاکید کرد: تمامی نوزادان سیستان و بلوچستان در بدو تولد غربال شنوایی شده و موارد مشکوک برای درمان به موقع به مراکز درمانی معرفی می‌شوند.


انتهای پیام/


 
سه شنبه ۲۲ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۷:۳۱
کد مطلب: 26023
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *