800
۱

هدف حذف ترجیحی حمایت از تولید و ارتقای کیفیت کالاهای اساسی است

یداله شعیبی با تاکید بر اینکه نظام چندنرخی ارز یکی از مشکلات اساسی اقتصاد ایران در سال‌های اخیر بوده است، گفت: مصوبه مجلس برای دادن مجوز اصلاح نظام ارزی به دولت، تصمیم حساب شده بود و امیدواریم با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، جلوی رانت، فساد و قاچاق معکوس گرفته و تولید شکوفا شود.
هدف حذف ترجیحی حمایت از تولید و ارتقای کیفیت کالاهای اساسی است
به گزارش شستون؛ به نقل از اوشیدا، با نگاهی به عملکرد دولت‌های پس از انقلاب نشان می‌دهد که انجام اصلاحات ساختاری یکی از باورهای رایج در بین همه دولتمردان بوده و هر دولت بنابه اقتضای شرایط اقدام به اجرای یکسری برنامه های اصلاحی مدنظر خود کرده اند.

موضوع اصلاح وضعیت اقتصادی، به خصوص نظام پرداخت یارانه‌ها، نیز مسئله‌ایست که سال‌هاست صاحب‌نظران امر بر اصلاح آن تاکید جدی دارند و اجرای آن را بعنوان یک ضرورت از سوی دولت‌ها مطرح می کنند.

یدالله شعیبی، کارشناس سیاسی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: با آغاز به کار دولت سیزدهم تقریبا همه کارشناسان اقتصادی در دولت،مجلس و حتی مراکز علمی و پژوهشی اذعان داشته اند که ادامه مسیر فعلی به هیچ وجه به مصلحت اقتصادکشور نبوده وضمن هدر رفتن منابع، روند تقویت تولید کشور را به شدت سرکوب کرده و مسیر را برای رانت و فساد هموار می کند.

وی افزود: واقعیت این است که به استناد قانون لازم‌الاجرا مجلس اقدام‌ اساسی برای اصلاح نظام اقتصادی کشور در سال‌های قبل باید اجرا می شد که تاکنون هیچ دولتی حاضر نشد تا هزینه اصلاح اقتصادی را تقبل کند.

این کارشناس سیاسی در ادامه تصریح کرد: در شرایط فعلی کاملأ مشهود است که حال اقتصاد کشور اصلاً خوب نیست و ادامه حیاتش با روند کنونی تقریباً غیرممکن به نظرمی رسد وناچارا تن رنجور اقتصاد ایران باید تحت عمل جراحی سختی قرار گیرد و در این میان دولت سیزدهم با ایثارگری و گرو گذاشتن آبرو خود تصمیم گرفته تا این اقتصاد بیمار را به اتاق عملی ببرد که در میدان جنگ اقتصادی نابرابری برپا شده است.امروز شاهديم که دولت تصمیمی را اجرا و به این دومینو اشتباه پایان می دهد که دیگر دولت‌ها به خاطر حفظ اعتبار خود از اجرای آن سرباز می‌زدند.

وی ادامه داد: یکی از پیامدهای اصلی اجرای این طرح، قطعا حمایت از تولید و ارتقای کیفیت کالاهای اساسی در کشور خواهد بود که در کنار کاهش رانت، فساد و دلال بازی با فراهم کردن رقابت سالم در سایر حوزه‌های اقتصادی می‌تواند کمک شایانی به بهره وری واثربخش ترشدن تولید در کشور کند و در ادامه‌ نیز دست مفسدان و زیاده خواهان را از بیت المال کوتاه و عدالت اجتماعی نسبی در جامعه را تا حدودی تامین کند.

شعیبی بیان کرد: اعلام حمایت قوه مقننه و قضائیه از دولت در مسیر اجرای مطلوب طرح اصلاح اقتصادی، نیز چشم‌انداز روشنی را پیش‌روی اقتصاد کشور قرار داده است وسخنان اخیر رئیس‌جمهور که از طریق رسانه ملی به‌ صورت صادقانه با مردم انجام گردید نیز تأثیر قابل‌توجهی بر بازگشت آرامش روانی به جامعه داشت و واریز یارانه معیشتی پس‌از سخنان ایشان به حساب‌های خانوارها، زمینه‌ساز دلگرمی جامعه وسبب جلب اعتماد عمومی مردم شده ولی با این همه یک چیز کاملا مشخص است که دولت در کنار مجلس و دیگر نهادهای کشور جراحی پر خطری وحساسی را آغاز کرده است و به هیچ وجه کار آسانی در پیش ندارد.

وی گفت: آنچه در این ميان حائز اهمیت است نقش‌آفرینی، مشارکت و همراهی مردم مانند همه عرصه‌های خطیر گذشته است که دراین میان اصلاح اقتصادی مهم بوده و ضامن موفقیت آن خواهد بود.

کارشناس سیاسی اضافه کرد: در این مقطع حساس بر همگان لازم است تا در جهت دستیابی به اهداف این طرح، دولت را یاری کنند تا بتواند اقتصاد کشور از این پیچ تند به سلامت عبور دهد، تا دولت سیزدهم در کنار مجموعه حاکمیت به چشم‌انداز نهایی طرح که اصلاح اقتصاد کشور برای بهبود وضعیت به نفع مردم است، دست یابد.

انتهای پیام/
شنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۰۸
کد مطلب: 25364
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *