800
۰
رئیس اداره محیط زیست سراوان خبر داد:

مشاهده ۳ رأس گراز وحشی در مزارع سراوان

رئیس اداره محیط زیست سراوان گفت: سه رأس گراز وحش در مزارع کشاورزی و جنگل های اطراف در روستای دریدر از توابع بخش مهرگان شهرستان سراوان بعد از سال‌ها مشاهده شد.
مشاهده ۳ رأس گراز وحشی در مزارع سراوان
بهزاد دهواری در گفتگو با شستون بیان کرد: سه رأس گراز وحش در مزارع کشاورزی و جنگل های اطراف در روستای دریدر از توابع بخش مهرگان شهرستان سراوان بعد از سال‌ها مشاهده شد.

وی افزود: زیستگاه اصلی این حیوان وحشی رودخانه ماشکید و رودخانه نهنگ در بخش بم پشت است. این حیوان به‌عنوان باغبان طبیعت شناخته می‌شود و نقش مهمی در کنترل آفات و باروری خاک در طبیعت ایفا می‌کند و به‌عنوان طعمه غذای گوشت‌خوارانی از قبیل پلنگ‌، گرگ و کفتار هستند.

رئیس اداره محیط زیست سراوان ادامه داد: احیای مزارع کشاورزی بعد از سال‌ها خشکسالی باعث شده این حیوانات در مزارع کشاورزی نزدیک رودخانه مشاهده شوند.

دهواری خاطرنشان کرد: این حیوانات به جهت تغذیه از کرم و آفات گیاهی زمین را شخم می‌زنند و می‌توانند مبارزان بیولوژیک مناسبی باشند و در مواردی که جمعیت آنها افزایش پیدا کند باعث وارد آمدن خسارت به اراضی زراعی می‌شوند.

وی تصریح کرد: اهالی روستای دریدر دوستدار حیات وحش هستند و سالها در کنار اداره محیط زیست فعالیت داشته و با اقدامات پیشگیرانه و آموزش‌های لازم به اهالی و کشاورزان منطقه توسط کارشنان محیط زیست ارایه گردید.

این مقام مسئول گفت: طبق ماده ۹ قانون شکار و صید، در صورتی که اقدامات پیشگیرانه (حصار کشی و کنترل جمعیت) نتواند جلوی خسارات وارده را بگیرد، جبران خسارت از محل درآمدهای قانون مذکور توسط سازمان محیط زیست پرداخت می‌شود.

انتهای خبر/
دوشنبه ۴ تير ۱۴۰۳ ساعت ۰۹:۵۷
کد مطلب: 27628
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *