800
۰
یادداشت؛

تصویب لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی ریشه‌های قیام ۱۵ خرداد را شکل داد

در مهرماه سال ۱۳۴۱ پس از تصویب لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی ریشه‌های قیام ۱۵ خرداد شکل گرفت، در این لایحه شرط مسلمان بودن نمایندگان و رأی‌دهندگان و لزوم استفاده از کلمه قرآن در مراسم سوگند حذف شده بود.
تصویب لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی ریشه‌های قیام ۱۵ خرداد را شکل داد
به گزارش پایگاه خبری شستون، ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ را روز قیام خونین مردم جان‌برکفی عنوان می‌کنند که به‌نام اسلام و برای اسلام به صحنه آمدند تا سلطه استکبار را از کشور برچینند.

در مهرماه سال ۱۳۴۱ پس از تصویب لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی ریشه‌های قیام ۱۵ خرداد شکل گرفت، در این لایحه شرط مسلمان بودن نمایندگان و رأی‌دهندگان و لزوم استفاده از کلمه قرآن در مراسم سوگند حذف شده بود که با پافشاری امام راحل (ره) بر لغو این طرح در هیات وزیران، دولت آن تصویب‌نامه را لغو کرد و اوضاع در کشورآرام گرفت.

دی‌ماه سال ۱۳۴۱ بود که شاه اعلام کرد می‌خواهد اصول ششگانه یا انقلاب سفید را به رفراندوم و رأی‌گیری بگذارد اما حضرت امام (ره) از مخالفان سرسخت‌ انقلاب سفید بود پس از اینکه روز ششم بهمن ۱۳۴۱ به‌عنوان روز رفراندوم یاتصویب ملی انقلاب سفید اعلام شد؛ مورد تحریم امام و پیشنهاد عدم شرکت علما و روحانیون مبارز در مساجد قرار گرفت.

حضرت امام خمینی (ره) در هفتم اسفند ۱۳۴۱ با صدور اعلامیه‌ای نوروز سال ۱۳۴۲ را عزای عمومی اعلام کرد و پس از آغاز سال ۱۳۴۲ عصر دوم فروردین نیروهای شاه ظالم به مدرسه فیضیه قم و طالبیه تبریز حمله‌ور شدند و طلاب این مدارس مذهبی و مهم کشور را به گلوله بستند که امام راحل به مناسبت چهلم حادثه فیضیه و طالبیه مجلس ختمی برگزار نمود و دولت را مورد حمله و انتقاد قرار داد.

در ۱۳ خرداد ۱۳۴۲، امام بزرگوار در مدرسه فیضیه و در یک سخنرانی کوبنده به اسرائیل حمله و به نصیحت شاه پرداخت که پس از این سخنرانی و در شب ۱۵ خرداد، ماموران شاه با حمله به منزل امام، ایشان را دستگیر کرده و به پادگان قصر بردند با پخش خبر دستگیری امام، صبح روز بعد قیام ۱۵ خرداد شکل گرفت.

به رگبار بستن مردم در خیابان‌های اصلی تهران و قم و قتل‌عام کفن‌پوشان ورامین، آخرین تلاش‌های رژیم برای سرکوب مردم بود؛ اگرچه اعتراضات آن روز سرکوب شد، ولی این اتفاق نقطه عطفی بود که در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ رژیم شاه را سرنگون کرد.

نهضت پانزده خرداد ۱۳۴۲ خورشیدی در کوران اقدامات تسلط‌جویانه آمریکای جنایت‌کار که در پوشش برخی اصلاحات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، حقوقی و اجتماعی انجام می‌شد، به وقوع پیوست و پایه‌های رژیم سلطنتی پهلوی را بیش‌ازپیش متزلزل کرد. در همه این جنبش‌های سیاسی و اجتماعی روحانیّت مبارز نقش اصلی را برعهده داشت و این قیام با تلاش‌های مجدّانه امام خمینی (ره) روی داد.

به قلم رحیم بخش درازهی معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری شهرستان سیب و سوران

انتهای خبر/
دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۹:۴۹
کد مطلب: 27583
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *