800
۱
به دنبال افزایش شمار مبتلایان به کووید ۱۹ در سیستان و بلوچستان رخ داد؛

دعوت علمای اهل سنت به رعایت شیوه نامه های بهداشتی/ در خانه بمانیم

شماری از علمای اهل سنت سیستان و بلوچستان از شهروندان خواستند برای قطع زنجیره انتشار ویروس کرونا در خانه بمانند و رعایت دستورالعمل های بهداشتی را جدی بگیرند.
دعوت علمای اهل سنت به رعایت شیوه نامه های بهداشتی/ در خانه بمانیم
به گزارش شستون؛ سیستان و بلوچستان این روزها در وضعیت بسیار بحرانی به سر می‌برد، کرونا دلتا از هفته‌های اخیر در این استان شیوع پیدا کرده و کارشناسان بهداشتی مردم را به رعایت دستورالعمل‌های و شیوه نامه های بهداشتی دعوت می‌کند.

طبق اعلام مصوبه ستاد کرونا در شهرستان سراوان فقط مشاغل گروه یک اجازه فعالیت دارند و بقیه مشاغل باید کسب و کار خود را تعطیل کنند چرا که با متخلفان نیز برخورد قانونی صورت می‌گیرد اما آنچه از مشاهدات میدانی به دست آمده اجرای نیم بند مصوبات کرونایی در این شهرستان است و برخی با دهن کجی به سلامت مردم در حال فعالیت هستند.

علی رغم آنکه در روزهای اخیر اخبار ناگوار از افزایش شمار متلایان به کرونا و مرگ و میر ناشی از ویروس منحوس در رسانه ها و فضای مجازی منتشر شده اما بسیاری از شهروندان سراوانی اعتقاد به استفاده از ماسک ندارند و با یک نگاه گذرا به سطح شهر این موضوع به واقع قابل لمس است.

از سوی دیگر با توجه به شروع موج جدید کرونا در سیستان و بلوچستان شماری از علمای اهل سنت  این منطقه مردم را به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی دعوت کردند تا بتوانیم این بحران را نیز پشت سر بگذاریم.

جولان کرونا و ضعف زیرساخت های بهداشتی در استان
مولوی حقانی یکی از علمای برجسته سراوان و مشاور استاندار با انتشار یادداشتی در فضای مجازی از مردم خواست که توصیه های متخصصان را  جدی گرفته و پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند، عروسی ها را در حالت عادی و خانوادگی برگزار و با در خانه ماندن و عدم حضور در مراسمات عزا و خاکسپاری برای قطع زنجیره انتشار ویروس کرونا همکاری لازم را داشته باشند.

وی گفته است که کرونا در حالی جولان می دهد که این استان ضعیف ترین زیر ساخت بهداشتی و درمانی را دارد، به عنوان نمونه بنا به گزارش استاندار سیستان و بلوچستان ۱۰ شهرستان این استان بیمارستان ندارند، درحالی که برخی از بیمارستان های این استان به استان های مجاور خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می دهند و به عنوان نمونه از جاسک تا راسک برای جمعیتی بالغ بر یک ملیون و دویست هزار نفر فقط یک بیمارستان (چابهار ) وجود دارد.

این عالم اهل سنت با توجه به شرایط به وجود آمده از وزارت بهداشت خواست تا برای رفع کمبودها وتجهیز بیمارستان های آماده از نظر فیزیکی مانند بیمارستان ایرانمهر سراوان اقدام عاجل کند و منطقه را ویژه ببیند و اذعان داشته است که زمینه برای فعالیت  بخش خصوصی در امر خدمات بهداشتی و درمانی فراهم شود تا افراد متمکن استان برای سرمایه گذاری در این حوزه بیندیشند و حتی در دراز مدت زمینه توریست درمانی را فراهم کنند.

در گوشه ای دیگر از این یادداشت عنوات شده است که با توجه به مرزی بودن استان و همسایگی با کشورهای که سطح بهداشت مطلوبی ندارند و ورود خواسته و ناخواسته مهاجران از دروازه های رسمی و غیر رسمی، می طلبد وزارت بهداشت این استان را خط مقدم مسائل بهداشتی و درمانی بداند و امکانات خاصی را در سیستان و بلوچستان ایجاد نماید تا در چنین مواردی غافلگیری اتفاق نیفتد.

توصیه های بهداشتی جدی گرفته شود

همچنین مولوی عبدالخالق حسین زهی امام جمعه اهل سنت مهرستان به خبرنگار ما گفت: بنا بر توصیه های اسلامی انسان نباید به خود و دیگران ضرر برساند و از آنجاییکه در وضعیت بحرانی قرار گرفته ایم، باید نسبت به رعایت دستورالعمل های بهداشتی که کارشناسان حوزه درمان و سلامت از طریق رسانه ها و تریبون ها به مردم توصیه می کنند، اهتمام ویژه داشته باشیم.

وی افزود: در ایام قرنطینه از رفتن به سفر پرهیز شود، بهتر است برای قطع زنجیره انتشار ویروس کرونا در خانه بمانیم و به خدای متعال تمسک جوییم و استغفار انجام دهیم.

امام جمعه اهل سنت مهرستان گفت: این روزها کرونا در حال تاخت و تاز در استان است پس می طلبد برای این ویروس منحوس به دستورالعمل ها و مصوبات ستادمقابله با کووید 19 عمل و از بغل کشی و حضور در اجتماعات، عروسی ها، مراسمات خاکسپاری و ترحیم خودداری کنیم.

مولوی حسین زهی خاطر نشان کرد: نماز میت با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک باشند و نباید به گونه مراسم انجام شود که سلامت شهروندان را به خطر بیاندازد.

در خانه ماندن موثرترین راه برای مهار کووید19

مولوی مجیب الرحمن رئیسی امام جمعه موقت اهل سنت گلشن نیز به خبرنگار ما گفت: امروزه ویروس کرونا کل جهان را به ستوه آورده که این بیماری آزمون و یا عذاب از جانب پروردگار عالم است، برای انسان های صالح امتحان و آزمون الهی و برای انشان های بدکردار و فاسد عذاب الهی است.

وی افزود:  برای برون رفت از وضعیت موجود باید به فرامین الهی عمل کرده و ضمن تمسک جستن به پروردگار عالم همواره استغفار انجام دهیم و از سوی دیگر با در خانه ماندن و رعایت موازین بهداشتی به توصیه های پزشکی عمل کنیم.

امام جمعه موقت اهل سنت جالق گفت: غیر از موارد ضروری از خانه خارج نشویم، هنگام حضور در سطح شهر از ماسک استفاده و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت و از در آغوش گرفتن یکدگیر به جد پرهیز شود.

انتهای پیام/

 
دوشنبه ۱۴ تير ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۱۹
کد مطلب: 23078
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *