800
۰
«مورینگا» معجزه طبیعت؛

غلفت از درختی پولساز| تولید در سیستان و بلوچستان فرآوری در کشورهای حوزه خلیج فارس

در حالیکه گز روغنی یا درخت معجزه می‌تواند کشور‌های حوزه خلیج فارس را به ما وابسته کند به صورت خام و سنتی و بی‌رویه مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
غلفت از درختی پولساز| تولید در سیستان و بلوچستان فرآوری در کشورهای حوزه خلیج فارس
به گزارش پایگاه خبری شستون؛ به نقل از عصرهامون، استفاده از برگ، شاخه و تنه درختان قدیمی‌ترین روش برای تأمین مایحتاج زندگی و همچنین درمان بیماری‌ها است. امروزه بسیاری از گیاهان دارویی نه تنها در خوراک روزانه ما حضور دارند بلکه در علم پزشکی و همچنین صنعت مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند.

یکی از این گونه‌ها درختچه‌ای بومی با ارزش به نام «مورینگا» است؛ این گونه کمیاب در سطحی حدود یک میلیون هکتار در مناطق کوهستانی و همچنین جنوب شرق ایران، از بشاگرد هرمزگان گرفته تا بخش‌هایی از سیستان و بلوچستان تا مرز پاکستان یافت می‌شود.

این درخت با دارا بودن ارزش‌های حفاظتی آب و خاک، زیستگاه مناسبی برای حیات وحش محسوب می‌شود از این درختچه برای علوفه، سوخت، آجیل و تنقلات، روغن با مصارف متعدد خوراکی و تولید انواع دارو استفاده می‌شود.

گز روغنی (مورینگا) را می‌توان به صورت رویشی تکثیر و به صورت تجاری مورد کشت قرار داد. از طرفی درختچه «گاز رخ» این قابلیت را دارد تا در فهرست جاذبه‌های گردشگری سیستان و بلوچستان قرار گیرد.

سیستان و بلوچستان درختان کهنسال و تنومندی دارد که در میان مردم استان مورد توجه واقع شده است. از جمله می‌توان به انجیر معابد چابهار، سرو زربین سنگان و گز کهنسال بی‌بی دوست درختانی که در میان اهالی منطقه از قداست و جایگاه خاصی برخوردار هستند، اشاره کرد.

بالاترین تراکم گز روغنی در شهرستان‌های نیکشهر و فنوج در تنگه فنوج به بخش بنت قرار دارد. در شهرستان فنوج بیش از یک هزار هکتار از درختان گز روغن وجود دارد. به عقیده کارشناسان این حوزه کشاورزان می‌توانند با کاشت بذر این درختچه به احداث باغ‌های مورینگا در منطقه خود بپردازند

فروش بذر گز روغنی در فروشگاه‌ها

رامین رجحانی، فروشنده بذر گیاهان زینتی در گفتگو با خبرنگار بازار اظهار کرد: بسیاری از مردم تصور می‌کنند گیاهان دارویی گیاهانی کمیاب و حفاظت شده هستند و کاشتن آن‌ها امکانپذیر نیست.

وی گفت: یکی از آسان‌ترین روش‌های تهیه بذر گیاهان دارویی خرید بذر به صورت اینترنتی است.

وی تصریح کرد: کشاورزان می‌توانند با کاشت بذر این درختچه به احداث باغ‌های مورینگا در منطقه خود بپردازند. در فروشگاه ما بذر انواع گیاهان زینتی و کمیاب از جمله مورینگا به فروش می‌رسد.

رجحانی افزود: بذر مورینگا بسته‌بندی است و در هر بسته تعداد ۳ عدد بذر درخت گز قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه، قیمت هر بسته ۲۲هزار تومن است، تصریح کرد: بذر این گیاه پس از دو هفته جوانه می‌زند و در گلدان‌های بزرگ نیز قابل کشت است.

در گذشته مرسوم بوده که عصاره حاصله از جوشانده برگ گز روغنی برای آماده‌سازی مشک آب مورد استفاده قرار می‌گرفت و این روش هنوز هم در روستا‌ها و میان عشایر مورد استفاده قرار می‌گیرد

نعمت الله رئیسی شهروند نیکشهری در گفتگو با خبرنگار بازار اظهار کرد: بومیان محلی از برگ، شاخه، میوه، پوست و تفاله میوه درخت گز به عنوان علوفه دام‌هایی نظیر بز و گوسفند استفاده می‌کنند.

وی گفت: گل‌های گز روغنی برای پرورش زنبور عسل و تهیه عسل با خاصیت دارویی مناسب است.

رئیسی تصریح کرد: در گذشته مرسوم بوده که عصاره حاصله از جوشانده برگ گز روغنی برای آماده‌سازی مشک آب مورد استفاده قرار می‌گرفت و این روش هنوز هم در روستا‌ها و میان عشایر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این شهروند نیکشهری گفت: مردمان این خطه از ریشه درخت ادویه‌ای تهیه که به هضم غذا کمک بسیاری می‌کند.

گز روغنی تکثیر می‌شود

مسعود اکبری، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار بازار اظهار داشت: در نظر داریم تا به توسعه گل‌های زینتی و میوه‌های گرمسیری از طریق آزمایشگاه کشت بافت دانشگاه آزاد بپردازیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از این گونه‌ها گز روغنی خواهد بود، گفت: قرار است در این آزمایشگاه گونه‌های کمیاب و با ارزش تکثیر و به تولید انبوه برسد و در اختیار کشاورزان و بهره برداران بخش کشاورزی قرار گیرد.

اکبری افزود: مطالعات گز روغنی در استان انجام شده است و نمونه‌برداری از خاک برگ و میوه درخت صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: بر اساس مطالعات انجام شده بهترین گونه گز روغنی در شهرستان نیکشهر تا فنوج وجود دارد.

مردم محلی گز روغنی را به صورت خام به کشور‌های حوزه خلیج فارس صادر می‌کنند و در آنجا فرآوری می‌شود

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان، گفت: مردم محلی گز روغنی را به صورت خام به کشور‌های حوزه خلیج فارس صادر می‌کنند و این محصول در آنجا فرآوری می‌شود.

اکبری افزود: با احداث مزارع کشت گز روغنی می‌توان اشتغالزایی و درآمدزایی بالایی را برای کشور به ارمغان آورد و در اقتصاد منطقه نقش کلیدی ایفا کرد همچنین محصولات به دست آمده از این طرح به شدت دارای کشش صادراتی بوده و سهم به سزایی از صادرات غیرنفتی کشور را می‌تواند به خود اختصاص دهد.

وی تصریح کرد: درخت‌گز روغنی سالی ۲ بار بذر می‌دهد و روغنی که از آن گرفته می‌شود یکی از گران‌ترین روغن‌های دنیا به شمار می‌رود.

اکبری بیان کرد: گز روغنی با درخت گز تفاوت دارد و دارای برگ‌هایی کشیده و چرب است؛ همچنین ظاهر میوه این درخت شبیه باقلا بوده و دانه‌هایی شبیه پسته دارد که خوردنی است.

در حال حاضر «مورینگا» به علت خواص دارویی، بهداشتی و غذایی در جهان به یک صنعت تبدیل شده است و در آمد بالایی را عاید تولید‌کنندگان کرده است.

اما این گونه با ارزش در ایران، گیاهی ناشناخته باقی مانده و تنها به صورت محلی؛ در استان‌های جنوبی کشور آن هم به طور بی‌رویه مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد در حقیقت گز روغنی می‌تواند کشور‌های حوزه خلیج فارس را به ما وابسته کند.

انتهای خبر/ https://asrehamoon.ir/vdceff8znjh8nwi.b9bj.html
 
شنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۱۴
کد مطلب: 26203
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *